KAKO PREPOZNATI MED
U poslednje vreme na tržištu se pojavilo dosta falsifikovanog (nazovi) „meda“ i vodi se stalna borba za uklanjanje ovih nezdravih proizvoda sa rafova raznih prodavnica i trgovinskih lanaca.
Ako niste sigurni da li ste kupili pravi med ovde imate opisano nekoliko načina kako to da proverite.
Med je izuzetno zdrava namirnica koja štiti naš imunološki sistem i njegove blagodeti su široko poznate. Ovo je osobina samo pravog meda dok falsifikovani med može čak i da naškodi zdravlju.
Med je najbolje kupovati direktno od pčelara u koga imate poverenja.
Ni jedan način koji ćemo ovde opisati ne garantuje stopostotno da je med pravi. Jedini pouzdani način za utvrđivanje pravog meda je hemijska analiza koju mora imati svaki pčelar, za svaku vrstu meda. Ovo je jedan od uslova za stavljanje meda u promet. Od pčelara od koga kupujete med slobodno možete da zatražite analize na uvid, ako nema šta da skriva on će vam ih pokazati.
Postoji određena procedura koja se mora ispoštovati da bi med izašao na tržište. Na poziv pčelara, uzorkovanje meda u skladišnom prostoru radi Republička veterinarska inspekcija. Po završenom uzorkovanju, ambalaža u kojoj se med skladišti i iz kojih su uzeti uzorci, se plombira. Uzeti uzorci se takođe plombiraju i takvi se nose u ovlašćene laboratorije koje imaju mogućnost da urade biohemijske analize. Po završetku analiza, ako je sve u redu sa medom, skida se plomba sa buradi i tek tada može da se krene sa pakovanjem meda.
Problem kod kupovanja meda u prodavnicama je što taj med ne možete otvoriti da izvršite degustaciju i da osetite aromu. Kod kupovine meda na pčelarskom sajmovima i na pijacama svaki pčelar će dozvoliti degustaciju čak i malu „analizu“ meda pre kupovine. Na samom štandu možete izvršiti malu probu :
- Okrenite teglu na poklopac. Vazduh koji se nalazi između meda i poklopca napraviće mehur koji će se polako penjati od vrha ka dnu tegle koja je okrenuta naopako. Što se ovaj mehur sporije penje to je med gušći i kvalitetniji. Polako penjanje vazdušnog mehura na gore znači da je med sazreo u košnici i da je dostigao potrebnu gustinu.
- Vratite teglu u normalan položaj. Kada otvorite teglu u ovom položaju, med koji se nalazi na poklopcu mora polako da teče sa poklopca stvarajući tanku nit koja ne sme da se prekida sve dok ima meda na poklopcu. U slučaju da med kaplje ili da se prekida nit sa poklopca onda nešto nije u redu.
U kućnim uslovima med možete proveriti na nekoliko načina:
- Pravi med se sporo rastvara u vodi. Namotajte med na kašiku i stavite ga u vodu na sobnoj temperaturi. Med se teško skida sa kašike. Sa drugom kašikom mehanički skinite med. Med odmah pada na dno i ne rastvara se odmah do će se falsifikovani med odmah rastopiti.
- Stavite malo meda na papir ili maramicu. Čist, prirodan med sadrži izuzetno male količine vode i trebaće mu dosta vremena da probije papir
- Namažite malo meda na parče hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta, dok će veštački med navlažiti hleb zbog velikog sadržaja vode.
- Uzmite malo meda i protrljajte ga između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Čist med je dobar za kožu i nije lepljiv. Ako počne da se lepi, znači da ima šećera i veštačkih zaslađivača u njemu.
- Vrh šibice umočite u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati zapaljenju šibice. Lažni med u sebi ima vode pa se šibica zato neće zapaliti.