O MEDU - Pčelarstvo JANUS

063 84 04 884     065 853 3434
012 7101 496
pcelar.janus@gmail.com   dejan.petka@gmail.com
Idi na sadržaj
O MEDU
   
    Med je sladak, gust, kristalan, viskozan proizvod koji medonosne pčele proizvode od nektara sakupljenog iz cvetova medonosnih biljaka dodajući mu sopstvene specifične materije. Pčele ovako sakupljen nektar odlažu u ćelije saća da sazri. Med spada u red najzdravijih prirodnih proizvoda i njegova lekovita svojstva su poznata od najranijih perioda ljudskog razvoja

    Med sadrži različite vrste šećera, a prvenstveno glukozu i fruktozu. Osim glukoze i fruktoze on sadrži do 20% vode, enzime, organske kiseline, minerale i vitamine.
Boja meda može varirati od izuzetno svetlih do vrlo tamnih (gotovo crnih) nijansi. Med može biti tečan ili kašaste kozistencije, delimično ili potpuno kristalisan.

    Kristalizacija je prirodan proces prelaska meda iz tečnog u kristalno stanje. Vreme potrebno za kristalizaciju zavisi od vrste i sastava samog meda. Važno je naglasiti da prilikom kristalizacije ne dolazi do gubitka lekovitog sastava meda.

    Kristalisan med se može konzumirati isto kao i kada je med u tečnom stanju. Da bi se med vratio iz kristalizovanog u tečno stanje potrebno je da se zagreje na temperaturi ne većoj od 40°C.

    Pri zagrevanju na temperaturama većim od 40°C termički se degradiraju mnogi dragoceni sastojci i razgrađuju se fermenti invertaza i dijastaza i med gubi svoja dragocena lekovita svojstva. Posle izvršene dekristalizacije med svaki sledeći put teže kristališe i potrebno mu je duže vremena da ponovo kristališe.

    Med se prema poreklu stavlja u promet kao:

  • Sortni ( monoflorni, jedno cvetni ) kao što su bagremov, lipov, suncokretov i slični
  • Cvetni (poliflorni, više cvetni ) odnosno livadski med i
  • Medljikovac , šumski med

    Sortni (monoflorni) med je proizvod koji medonosne pčele proizvode od nektara cvetova medonosnih biljaka određene vrste. Med sa nazivom određene vrsta medonosne biljke mora imati ukus i miris označene biljke i da dominira broj čestica polena baš te biljke.

    Cvetni (poliflorni) med je proizvod koji medonosne pčele proizvode od medonosnih  cvetova različitih vrsta biljaka.

    Medljikovac je proizvod koji medonosne pčele proizvode od takozvane „medne rose“. Medna rosa je lepljiva masa bogata ugljenim-hidratima koju izlučuju biljne vaši i ostali biljni insekti. Medna rosa najčešće se pojavljuje u četinarskim i listopadnim šumama u vreme kada su noći hladne, a jutra topla.

    Prema načinu dobijanja med se stavlja u promet kao

  • Vrcani, dobija se centrifugiranjem saća
  • Muljani, dobija se hladnim gnječenjem saća
  • Topljeni, dobija se zagrevanjem drobljenog saća do +50°C

    Postoje određeni uslovi koje med mora da ispunjava da bi se stavio u promet.    Svaki med mora da ima ukus i miris (aromu) svojstvenu medu i da je sazreo u košnici. Svaka vrsta meda mora da sadrži najmanje 65% redukovanih prirodnih šećera, osim medljikovca koji mora sadržati najmanje 60% redukovanih šećera. U medu ne sme da ima više od 20% vode.

2021 © PČELARSTVO JANUS
Nazad na sadržaj