LOKACIJE - Pčelarstvo JANUS

063 84 04 884     065 853 3434
012 7101 496
pcelar.janus@gmail.com   dejan.petka@gmail.com
Idi na sadržaj
GEOGRAFSKA PODRUČIJA NA KOJIMA PČELARIMO

  • Homoljske planine u okolini Kučeva (bagrem i livada)
  • Đerdapska klisura u okolini Donjeg Milanovca (lipa)
  • Miroč planina u okolini Tekije (šumski, medljikovac)
  • Srednji Banat u okolini Itebeja (suncokret)
  • Južni Banat u okolini Vršca (uljana repica)


HOMOLJSKE PLANINE (bagrem i livada)
    Homoljske planine se nalaze u istočnoj Srbiji. Smeštene su između Zviške kotline na severu i Žagubičke kotline na jugu. Sa zapadne strane Homoljskih planina protiče reka Mlava, a sa istočne strane reka Pek. Prosečna visina je oko 900 metara. Najviši vrh Homoljskih planina je Homoljski Oman sa visinom od 962 metara. Homoljske planine su bogate gustom šumom, livadama i pašnjacima kao i mnogim rečnim izvorima. Zbog ovakve konfiguracije terena, Homoljske planine su izuzetno pogodne pčelarstvo, a naročito za bagremovu i livadsku pašu.



ĐERDAPSKA KLISURA (lipa)
    Đerdapska klisura je najveća i najduža klisura u Evropi. Nalazi se u istočnoj Srbiji, dugačka je oko 100 kilometara i deo klisure formira prirodnu granicu između Rumunije na severu i Srbije na jugu. Proglašena je za nacionalni park 1974.godine. Područje Đerdapske klisure i sa Rumunske i sa strane Republike Srbije naseljava preko 1100 biljnih vrsta iz kojih se izdvajaju srebrna i kavkaska lipa koje su izuzetno pogodne za pčelinju pašu.



MIROČ PLANINA (šumski, medljikovac)
    Miroč je planina u istočnoj Srbiji koja se prostire između Donjeg Milanovca i Tekije u Negotinskoj krajni. Ova planina je najistureniji deo istočne Srbije i pripada Đerdapskom planinskom masivu. Sa svih strana je okružena Dunavom i prostire se na skoro 500 km². Najviši vrh Miroč planine je Veliki Štrbac čija je nadmorska visina 768 metara. Planina Miroč je bogata livadama, hrastovom i četinarskom šumom što predstavlja pravu poslasticu za pčelinja društva.



SREDNJI BANAT (suncokret)
   Sednjobanatski okrug se nalazi u severoistočnom delu Srbije odnosno u centralno-istočnom delu Vojvodine i zahvata površinu od 3256 km². Preko 86% ukupne površine srednjeg Banata je obradivo poljoprivredno zemljište gde se kao osnovne uzgajivačke kulture izdvajaju pšenica, kukuruz i suncokret.    




JUŽNI BANAT (uljana repica)
    Južnobanatski okrug se prostire u severoistočnom delu Srbije odnosno u jugoistočnom delu Vojvodine i zahvata površinu od 4245 km². Skoro 81% ukupne površine južnog Banata čine poljoprivredne površine, a pod šumom je nešto više od 5%. Bogatstvo poljoprivrednog zemljišta pogoduje za uzgajanje kukuruza, pšenice, suncokreta kao i uljane repice.



2021 © PČELARSTVO JANUS
Nazad na sadržaj