BAGREMOV MED
Bagremov med je prirodni proizvod koji pčele proizvode od nektara bagremovog cveta.
Ova vrsta meda je izuzetno blagog ukusa i prijatne arome. Sadrži vrlo male količine polena i pogodan je za korišćenje kod osoba koje su alergične na polen. Boja bagremovog meda varira od bledo žute do svetlo zelene. Kristališe sitnim kristalima posle dugog stajanja i onda dobija mlečno belu boju. Kristalisan bagremov med ima teksturu masti.
Zbog svog blagog ukusa i mirisa, bagremov med je posebno omiljen deci kao i odraslim osobama koje nisu ljubitelji jačih i aromatičnijih vrsta meda. Bagremov med sadrži velike količine vitamina „ C “ kao i vitamine „ A , B1 , B2 , B6 „. Najznačajniji minerali koju se nalaze u bagremovom medu su cink, gvožđe , natrijum , fosfor , kalcijum , magnezijum i kalijum. Osim minerala i vitamina bagremov med sadrži glukozu i fruktozu , aminokiseline , biljne ugljene hidrate , male količine vode kao i i enzime koje pčele luče. Zbog svog specifičnog svojstva bagremov med blagotvorno deluje na nervni sistem , umanjuje nervozu i jača otpornost organizma na stres.
Preporučuje se kod osoba koje imaju problema sa spavanjem jer otklanja nesanicu i reguliše funkciju sna. Osim ovoga poboljšava i reguliše apetit , utiče pozitivno na kvalitet sastava krvi i doprinosi ravnoteži nivoa minerala i vitamina u organizmu. Bagremov med predstavlja efikasan prirodni antioksidant , doprinosi procesu detoksikacije organizma i jačanju imuniteta. Povoljno utiče na funkciju jetre i bubrega i ublažava simptome iritacije crevne flore. Bagremov med svojim energetskim sastavom brzo oporavlja telo posle fizičkih i umnih napora i zato je ova vrsta meda vrlo bitna za sportiste kao i za osobe koje su izložene teškim fizičkim opterećenjima.
LIVADSKI (CVETNI) MED
Livadski ili cvetni med se dobija od nektara raznog livadskog cveća. Različite biljke imaju različita lekovita svojstva i zbog toga livadski med poprima svojstva i benefite svih tih biljaka. Upravo zbog različite kombinacije biljaka, zauzima vodeće mesto po lekovitosti jer poseduje daleko više minerala i vitamina od drugih vrsta meda.
Livadski med ima prijatnu aromu, sladak ukus i veoma je bogat polenom različitih biljaka. Boja livadskog meda varira od tamnijih nijansi žute do svetlo braon. Livadski med ima različito vreme kristalizacije, kristališe krupnim kristalima i brzina kristalizacije zavisi od podneblja na kom je nastao i od biljaka koje pčele koriste u izradi. Zbog velike količine polena i eteričnih ulja preporučuje se za jačanje imuniteta i poboljšanje opšteg stanja organizma. Ovaj med je najkompleksniji i sadrži najviše vitamina.
Zbog bogatstva minerala, organskih kiselina i raznih enzima , poseduje antigljivično, antimikrobno, ali i antiseptičko dejstvo, a koristi se najviše kao preventiva. Osnovna upotreba livadskog meda je za jačanje imuniteta. Po preporuci apiterapetua, livadski med iz naše okoline se treba koristiti ako postoje problemi sa alergijski reakcijama na polen jer livadski med nastaje od istih tih biljaka koje su uzrok alergijskih problema. Povoljan je za oporavak organizma, vitalnost starijih osoba i za razvoj dece.
Preporučuje se bolesnicima koji imaju kardiovasularne probleme, a jedna kašika dnevno livadskog meda štiti organizam od eventualnih infekcija, normalizuje sastav krvi i čisti krv od raznih toksina. Osim toga, reguliše rad digestivnog trakta i koristi se kao preventiva kod ginekoloških oboljenja i avitaminoze. Zbog specifičnog sastava preporučuje se konzumacija tokom cele godine, a naročito u jesenjem i prolećnom periodu, kada se najviše javljaju prehlade.
LIPOV MED
Lipov med se dobija od medonosnog cveta lipe sa kog pčele sakupljaju i prerađuju nektar i polen. Ovu vrstu meda karakteriše oštriji ukus i aroma mirisa na cvet lipe. Sadrži velike količine lipovog polena.Karakteristika lipovog meda je njegova prozračnost i boja koja varira od svetlo do tamno žute.Relativno brzo počinje da kristališe, u prva 4 meseca od vađenja iz košnice. Do potpune kristalizacije može proći 6 meseci do godinu dana.
Lipov med sadrži vitamine „C“ i „B“ kao i minerale poput kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, mangana, fosfora i cinka. Ova vr sta meda sadrži značajne količine polifenola i flavonoida koji su zaslužni za njegovo antioksidativno dejstvo.Zbog svog specifičnog svojstva povoljno deluje u tretmanu problema sa disajnim putevima, kao što su prehlada, upala grla, bronhitis i drugi. Lipov med ublažava nadraženo grlo i kašalj. Ako se polako otapa u ustima, prolaskom kroz grlo formira zaštitni sloj na sluzokoži koji je štiti od infekcije i doprinosi bržem oporavku kod prisutnih infekcija.
Lipov med povoljno deluje na funkciju jetre, pomaže proizvodnju žuči i detoksikaciju organizma. Podstiče znojenje, smiruje bol, a takođe je koristan kod problema s bubrezima jer izaziva izlučivanje štetnih materija iz organizma. Eterična ulja cvetova tipe imaju i sedativna dejstva, pa se ovaj med preporučuje i kod grčenja mišića. Lipov med ne bi smeli da uzimaju srčani bolesnici. Lipov med je odličan izvor energije, posebno u uslovima kada je potrebna brza nadoknada (sportisti, intenzivna fizička aktivnost).
ŠUMSKI MED
Poznato je da za pravljenje meda pčele skupljaju nektar i polen sa medonosnog bilja, a manje se zna da one sakupljaju i ostale slatke sokove. Šumski med (medljikovac) je posebna vrsta meda koji nastaje sakupljanjem „medne rose“ sa listova različitog listopadnog i zimzelenog drveća. Medna rosa zapravo je lepljiva masa bogata ugljenim-hidratima koju izlučuju biljne vaši i ostali biljni insekti. Medna rosa najčešće se pojavljuje u četinarskim i listopadnim šumama u vreme kada su noći hladne, a jutra topla.
U zavisnosti od geografskog područja i od vrste medne rose boja šumskog meda varira od svetlo braon pa gotovo do crne. Ovu vrstu meda karakteriše izuzetno jak ukus, ponekad blago gorak i blago kiseo. Zbog vrlo male količine polena teško i sporo kristalizuje, ponekad je potrebno i nekoliko godina do potpune kristalizacije.
Šumski med je za razliku od cvetnih medova 13 puta bogatiji mineralima i aminokiselinama. Obzirom da šumski med ima veći nivo mineralnih materija, značajno je smanjen udeo glukoze i fruktoze, jer medna rosa ne sadrži nektar. Zbog visokog udela gvožđa šumski med (medljikovac) se preporučuje anemičnim osobama, za oporavak nakon teških bolesti i operacija. Bogat je mineralnim solima i sadrži malo šećera. Oligosaharidi prisutni u mednoj rosi ponašaju se kao probiotici koji podstiču rast korisnih bakterija prisutnih u crevima. Veoma je učinkovit ako se konzumira nakon uzimanja antibiotika za lečenje bakterijskih infekcija.
Šumski med deluje kao jaki antioksidans i naše telo ga koristi u smanjivanju upalnih reakcija, snižavanju visokog krvnog pritiska i suzbijanju slobodnih radikala koji mogu prouzrokovati različite bolesti i uzrokovati starenje organizma.
Budući da poseduje velike količine mineralnih soli koje uravnotežuju hidrataciju organizma, šumski med se preporučuje sportistima koji znojenjem gube veliku količinu vode i soli iz organizma. Takođe se preporučuje i trudnicama u toku trajanja cele trudnoće. Osobe koje imaju osetljiv želudac bi trebali pripaziti sa konzumacijom šumskog meda jer zbog svoje aromatičnosti može podstaknuti povećanu proizvodnju želudčane kiseline.
SUNCOKRETOV MED
Suncokretov med je prirodni proizvod koji pčele proizvode od nektara i polena suncokretovog cveta.
Ova vrsta med je prijatnog ukusa i mirisa, nutritivno najbogatiji od svih prirodnih medova zahvaljujući svom prirodno visokom sadržaju polena. Specifična struktura suncokreta čine med prepoznatljivim. Boja suncokretovog meda može da varira od svetlo žute do tamno žute. Krasi ga sveža, gotovo voćna nežna aroma, umerene slatkoće, bez gorčine.
Zbog velike koncentracije polena, suncokretov med, kristališe vrlo brzo i prilikom kristalizacije se stvaraju krupni kristali. Kod nas ova vrsta meda nije na ceni baš zbog njegove brze kristalizacije. Suncokretov med je vrlo bogat vitaminom „C“, sadrži enzime, organske kiseline i minerale od kojih su najznačajniji gvožđe, mangan, kalcijum, kalijum, natrijum, magnezijum. U medu suncokreta prisutno je i 27 esencijalnih aminokiselina.
Brojna su dokazana lekovita svojstva meda od suncokreta. Blagotvorno deluje kod stomačno-crevnih i bubrežnih oboljenja, a naročito kod bolesti srca i krvnih sudova kao i na zarastanje rana. Preporučuje se srčanim bolesnicima, starijim osobama kojima je potreban odmor i dodatna energija, kao i deci u razvoju. Odličan je za čišćenje creva i detoksikaciju organizma. U odnosu na ostale vrste medova, zahvaljujući visokom sadržaju polena, suncokretov med je najbogatiji materijama koje su potrebne ljudskom organizmu i zbog toga je od izuzetnog značaja za jačanje imunog sistema.
MED OD ULJANE REPICE
Ovaj med je prirodni proizvod koji pčele proizvode od nektara i polena cveta biljke uljane repice. Ova paša je izuzetno bitna za razvoj pčela i pčelinjih društava. Ova vrsta meda je prijatnog ukusa i mirisa i obiluje izuzetno visokim sadržajem polena.
Med od uljane repice je svetlo žute u tečnom stanju, a kada kristališe postaje gotovo belo. Krasi ga nežna aroma i veoma je sladak. Zbog izuzetno velike koncentracije polena, kristališe vrlo brzo i prilikom kristalizacije se stvaraju sitni kristali. Struktura kristalisanog meda od uljane repice je izuzetno kremasta, gotovo kao mast. Repičin med je bogat vitaminima i mineralima. Za razliku od drugih vrsta medova sadrži značajno manje kiselina.
Brojna su dokazana lekovita svojstva meda od uljane repice. Ova vrsta meda ima snažna antibakterijska svojstva, koristi se za lečenje gastritisa, čira na želudcu i dvanaestopalačnom crevu kao i za detoksikaciju jetre. Reguliše nivo masnih kiselina u organizmu i holesterola u krvi. Zbog visokog sadržaja gvožđa preporučuje se kod anemije kao i kod tegoba sa prostatom. Zbog svoje specifične strukture, posle kristalizacije, med od uljane repice je našao veliku primenu i u kozmetici. Gotovo je nezamislivo da se razne kozmetičke maske prave bez ove vrste meda.